Гінгівіт - причини, симптоми, діагностика та лікування

Категорії
Зміст
  1. Гінгівіт - причини, симптоми, діагностика та лікування
  2. Що це і які головні особливості
  3. Причини виникнення
  4. Симптоми захворювання 
  5. Що спостерігає стоматолог
  6. Класифікація гінгівіту, різновиди захворювання
  7. Лікування гінгівіту

Гінгівіт - причини, симптоми, діагностика та лікування

Проблеми в ротовій порожнині з'являються з різних причин. Вони можуть зачіпати різні зони і тканини, але завжди впливають на комфорт у повсякденному житті пацієнта, часто призводять до ускладнень без належного лікування. Серед проблем, з якими стикаються багато людей - гінгівіт.

Гінгівіт вражає ясна, що призводить до низки неприємних симптомів. Помітити проблему можна самостійно, тому багато пацієнтів можуть відстежити час появи хвороби, активність, фактори впливу. Такі аспекти рекомендується вказати стоматологу в процесі діагностики та постановки діагнозу. Коректний діагноз, поставлений своєчасно, дасть змогу грамотно підібрати лікування, запобігти ускладненням.

Що це і які головні особливості

Гінгівіт є запальним процесом, який протікає в тканинах ясен. Така хвороба проявляється хворобливими відчуттями, появою набряклості, почервоніння на уражених ділянках. Нерідко запалення супроводжується кровоточивістю, виділенням ексудату, у відповідь на тривалий або складний перебіг.

Тканини, які уражені гінгівітом, не виконують свої завдання належним чином. Вони перестають ефективно захищати зубну емаль у найвразливішій зоні - пришийковій ділянці. Ясна стають дуже м'якими, можна спостерігати шорсткості. У запалених ділянках тканини не прилягають до зубів, через що формується вразлива зона, де можуть активно розвиватися мікроорганізми, проявлятися інші захворювання

Найчастіше гінгівіт стає природною відповіддю організму на неякісну гігієну ротової порожнини. Відсутність якісного очищення зубів від нальоту, який утворюється протягом дня, призводить до поступового негативного впливу на ясна.

Причини виникнення

Проблеми, пов'язані із запаленням тканин ясен, виникають з різних причин. Такі тканини досить уразливі, тому багато чинників призводять до формування оптимальних умов для розвитку гінгівіту.

Основними причинами появи гінгівіту стали:

  • Зміни гормонального фону. Вони можуть відбуватися на тлі хвороб, стадії дорослішання людини, під час вагітності, в післяпологовий період, з настанням менопаузи.
  • Цукровий діабет.
  • Відсутність необхідних мікроелементів і вітамінів в організмі для підтримки здоров'я ясен.
  • Лейкоз, низка генетично зумовлених захворювань.
  • Хронічні хвороби, які призводять до зниження імунітету та імунної реакції на розмноження мікроорганізмів.
  • Недостатня або неправильна гігієна ротової порожнини.
  • Пошкодження тканин ясен.

Неправильна гігієна ротової порожнини є основним чинником у розвитку більшості випадків гінгівіту. Тому стоматологи наполегливо рекомендують використовувати необхідний комплекс засобів та інструментів для якісного і повного догляду, особливо за наявності супутніх чинників, що збільшують ризики виникнення гінгівіту.

Пошкодження слизових можуть відбуватися внаслідок різних ситуацій: удари і падіння, неправильний прикус, вплив агресивних речовин або інструментів для гігієни.

Будь-яка травма епітелію призводить до формування вразливого місця. Відкрита рана в роті є відмінними вхідними воротами для інфекції, спровокованої грибками або бактеріями.

Іноді до гінгівіту призводять деякі стоматологічні маніпуляції. До запалення ясен можуть призвести гострі краї коронок, пломб або протезів. Стоматологи мають подбати про створення якісного рішення, яке не спричиняє дискомфорт. Тому за наявності неприємних відчуттів важливо відразу повідомити стоматолога, щоб фахівець усунув проблему до настання серйозних наслідків.

Симптоми захворювання 

Гінгівіт розвивається поступово, часто переходить у хронічну стадію без належного лікування. Тому важливо вчасно помітити перші прояви, щоб своєчасно звернутися по професійну допомогу.

На перших стадіях пацієнти відзначають появу дискомфорту. При уважному огляді ротової порожнини легко помітити запалені ділянки. Вони відрізняються невеликою набряклістю, почервонінням. Саме в цих зонах і виникають неприємні відчуття.

З поступовим розвитком запалення ясна починають кровоточити під час механічних впливів, тканини стають більш крихкими і вразливими. Кровоточивість можна помітити в процесі приймання твердої їжі, проведення гігієнічних процедур. Додатково, може спостерігатися підвищене слиновиділення.

Запалені ділянки не тільки вирізняються набряком і кровоточивістю, а й перестають захищати зуби від зовнішніх впливів з належною ефективністю. Ясна відходять від поверхні пришийкової ділянки зубів, тому ці ділянки оголюються. Тут також утворюється відмінне місце для скупчення частинок їжі, утворення нальоту, розмноження хвороботворних мікроорганізмів.

Гінгівіт часто супроводжується неприємним запахом з рота. Він виникає внаслідок активного розмноження бактерій і мікроорганізмів, поступового розпаду частинок їжі, які знаходяться в запалених ділянках. Також неякісний захист пришийкової ділянки зубного ряду часто стає причиною розвитку карієсу в цій зоні.

Больовий синдром також є регулярним симптомом захворювання тканин ясен, який проявляється на наступних стадіях розвитку гінгівіту. Хворобливі відчуття спостерігаються під час різноманітних впливів на ясна. Їх відзначають під час стоматологічних оглядів, проведення лікування проблем ротової ділянки. Також вони часто з'являються під час вживання в їжу занадто холодної або гарячої їжі та напоїв.

Якщо спостерігається сильне запалення тканин ясен, такий процес може супроводжуватися і загальними симптомами, які проявляються поза ротовою порожниною. Пацієнт відчуває слабкість, у нього може підвищуватися температура, спостерігається швидка стомлюваність.

Такі симптоми свідчать про ослаблення організму на тлі процесів, що протікають у ротовій порожнині. Тому пацієнтам рекомендується звернутися в стоматологічну клініку для отримання професійної допомоги з цією проблемою.

Що спостерігає стоматолог

Поставити діагноз самостійно досить важко для будь-якого пацієнта, незалежно від проблем, які його турбують. Тільки досвідчений фахівець може провести якісну діагностику, щоб висловити професійну думку і поставити правильний діагноз. Щоб отримати необхідну допомогу, пацієнтам рекомендується звернутися до стоматологічного кабінету за появи перших підозрілих симптомів, які вказують на запалення ясен.

Залежно від занедбаності ситуації, активності прояву хвороби, гінгівіт при стоматологічному огляді проявляється з різним ступенем вираженості. За низкою ознак, які виявлені в процесі огляду, інформації від пацієнта, стоматолог зможе поставити діагноз і визначити оптимальну схему лікування.

У процесі стоматологічного огляду пацієнта з гінгівітом стоматолог помічає зміну зовнішнього вигляду і структури тканин ясен. Легко побачити яскраву пігментацію, почервоніння і набряклість. Можна помітити гіпертрофію міжзубних сосочків і активні ділянки запалення між ними і тканинами зуба.

У зонах запалення тканин ясен стоматологи практично завжди помічають зубний наліт і залишки їжі. Якщо процес спостерігається деякий час, у місцях оголення пришийкової зони зубів можна нерідко виявити прояви каріозних уражень і поступове руйнування зубної емалі та глибших тканин.

Якщо форма хвороби хронічна, то деякі яскраві симптоми гінгівіту змащуються. Пацієнти відзначають наявність регулярних проявів запалення, неприємні відчуття під час проведення гігієнічних процедур і прийому їжі. Водночас яскравої пігментації не спостерігається.

Також тривалий запальний процес, який не піддавався контролю, призводить до гіпертрофії тканин ясен. Це може супроводжуватися патологічним розростанням тканин, частковим або повним закриванням коронки зуба.

Класифікація гінгівіту, різновиди захворювання

Гінгівіт є офіційно визнаною хворобою, її багато років вивчають і лікують пацієнтів з такою патологією. Тому запалення ясен поділяють на кілька категорій, залежно від особливостей прояву захворювання.

Гострий гінгівіт супроводжується різким і яскравим проявом симптомів запалення тканин у ротовій порожнині. М'які тканини виділяються набряком, почервонінням, присутні часті кровотечі та неприємні відчуття.

Хронічна форма передбачає млявий перебіг запальних процесів. Імунна система людини бореться з такими проблемами зі змінним успіхом. Тому пацієнти з хронічною формою гінгівіту можуть відзначати поліпшення і погіршення, появу різних наслідків тривалого запалення.

Однак, основна картина симптомів гінгівіту, за хронічної форми перебігу хвороби, змащується, частина симптомів може бути менш вираженою або відсутньою. Багато аспектів залежать від частини тканин ясен, які піддаються захворюванню.

За ключовими ознаками прояву запальних процесів у тканинах гінгівіт поділяється на кілька видів:

  • Катаральний. Найчастіше проявляється через погану гігієну ротової порожнини. Він супроводжується виділенням великої кількості рідини з ясен, унаслідок несприятливих процесів у клітинах, набряком, хворобливими та неприємними відчуттями під час контакту з подразниками та механічних впливів. Також катаральна форма нерідко призводить до локального підвищення температури.
  • Гіпертрофічний. Такий гінгівіт поступово призводить до збільшення і зміни форми сосочків між зубами. Це може стати причиною подальшого розростання тканин, появи численних проблем з емаллю зубів. Стоматологічний огляд допомагає виявити досить значні за розмірами ясенні кишені. Додатково відзначається набряклість ясен, виділення крові при незначних механічних впливах.
  • Виразковий. Агресивна форма гінгівіту. При розвитку такого типу запального процесу спостерігається поява виразок, відкритих вогнищ уражень, які поступово поширюються по всій ротовій ділянці, або локалізуються в уражених зонах, поступово поглиблюючи запалення. Якщо ігнорувати таку проблему, можна швидко помітити появу деструктивних вогнищ, оголення зубів у пришийковій ділянці, хитання зубного ряду в запалених ділянках. Ігнорування проблеми або неправильне лікування виразкового гінгівіту часто провокує пародонтит і випадання зубів.

Лікування гінгівіту

Наявність ознак запального процесу в яснах має стати серйозною підставою для негайного звернення до стоматолога. Лікар зможе підібрати коректне лікування, щоб зняти неприємні симптоми й усунути осередки прояву гінгівіту.

Важливо прибрати причину появи хвороби. Тому стоматолог проводить глибоке очищення ротової порожнини, ретельно працюючи над видаленням зубного нальоту і каменю, які залишаються в ясенних мішках. Додатково використовують спеціальні антисептичні засоби, для підтримки здорової мікрофлори ротової порожнини.

Якщо до проблеми призвела стоматологічна маніпуляція, фахівець акуратно виправить ситуацію. Наявність ушкоджувального чинника не дасть змоги повністю впоратися з хворобою та її проявами на тривалий термін.

У комплексі застосовуються протизапальні препарати, лікарські засоби для стимуляції імунітету і знищення патогенної мікрофлори в області розвитку гінгівіту.

Коректний спосіб лікування гінгівіту ясен визначається тільки лікарем. Самостійне лікування нерідко призводить до втрати дорогоцінного часу та розвитку ускладнень.

( 5 )
Коментарі
Поки немає відгуків
Написати коментар
Ім'я*
Email
Введіть коментар*